تاريخ : سه شنبه یکم فروردین ۱۳۹۱ | 8:15 | نویسنده : المیرا حبیب اله

سال نو بر همه مبارک


انجمن علمی دانشجویی زمین شناسی دانشگاه تهرانتاريخ : سه شنبه ششم دی ۱۳۹۰ | 8:16 | نویسنده : المیرا حبیب اله

نفت سنگين یا بيتومن نيمه جامد ، کارتهاي برنده منابع جهاني هيدروکربنی به شمار مي‌آيند. نفت سنگين نفتي است که در شرايط عادي مخزن روان مي‌شود، اما توليد آن به روشهاي استحصال نفت پيشرفته ( EOR ) نيازمند است. نفتي را که معمولا در مخزن روان مي‌شود، قطران مي‌نامند. گر چه قطران در همه سنگها يافت مي‌شود، اما بيشترين توجه به تجمعات عمده‌اي آن در ماسه سنگها معطوف شده است، که آنها را ماسه‌هاي قيري مي‌گويند...

منابع:

سایت رشد

ویکیپدیا

celsias

thetruthaboutcarsادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۰ | 9:44 | نویسنده : المیرا حبیب اله

پرلیت و پوکه های معدنی

اولین همايش تخصصى ماگماتيسم ايران "پلوتونيسم پهنه سنندج- سيرجان"

زمان: 6-7 آذرماه 1390

مکان: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور در نظر دارد تا جهت ارتقا سطح دانش و معلومات علاقه‌مندان به رشته‌زمين شناسى همايش تخصصى ماگماتيسم ايران "پلوتونيسم پهنه سنندج- سيرجان" را برگزار نمايد.

 

محورهاى همايش: زمين شناسى، پتروگرافى، ژئوشيمى و  پتروژنز توده‌هاى نفوذى: چاه‌دزدان، بروجرد، ملاير، الوند، قروه، نقده، اشنويه، قوشچى و پيرانشهر

سخنرانان همايش: دکتر امير اثنى عشرى، دکتر وحيد احدنژاد، دکتر احمد احمدى خلج، دکتر مهران ادواى، دکتر حسين شهبازى، دکتر سيد جمال شيخ زکريايى، دکتر حسين عزيزى، دکتر عبدالناصر فضل‌نيا، دکتر جليل قلمقاش، دکتر سيد على مظهرى و دکتر شهريار محمودى


مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت نام در ادامه مطلب
ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۰ | 9:41 | نویسنده : المیرا حبیب اله

کتاب نانوفسیلهای آهکی ایران( کپه داغ ، ایران مرکزی ، مکران)  که در سال 1381 منتشر شده است همکنون توسط وب سایت سازمان زمین شناسی ایران برای دانلود رایگان در اختیار زمین شناسان قرار گرفته . 

برای مشاهده کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیستم مهر ۱۳۹۰ | 10:2 | نویسنده : المیرا حبیب اله

کتاب پرلیت و پوکه های معدنی  که در سال 1378منتشر شده است همکنون توسط وب سایت سازمان زمین شناسی ایران برای دانلود رایگان در اختیار زمین شناسان قرار گرفته . 

برای مشاهده کتاب به ادامه مطلب مراجعه کنید.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ | 21:6 | نویسنده : المیرا حبیب اله

فرامینیفرا متنوعترین گروه میکروارگانیسمهای دریاهای مدرن هستند. نکاتی که بیشتر در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است به شرح زیر است:

 دسته های گسترده غیر معول، اطلاعات موثق، مطالب به روز شده، مباحث سیستماتیک، زیست شناسی سلولی، ساختار حجره ای، زیست-جغرافیا، اکولوژی، ژئوشیمی پوسته و فسیل شناسی آغازیان.


Modern Foraminifera  library.nu #145317


Modern Foraminifera

Edited by Barun K Sen Gupta
pages, b/w photos, illus, figs, tabs
Kluwer Academic Publishers
در صورت تمایل به خرید آنلاین این کتاب روی این لینک کلیک کنید.تاريخ : شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ | 0:7 | نویسنده : المیرا حبیب اله
مخاطرات طبیعی، تهدیدی است از جانب طبیعت که میتواند اثرات بسیار مخربی را بر زندگی انسانها و محیط زیست بگذارد از جمله آنها میتوان از زلزله، سونامی و ... نام برد. اما گاهی همین مخاطرات طبیعی به بلایای طبیعی تبدیل میشوند به طور مثال زلزله 1906 سان فرانسیسکو در دسته بلایای طبیعی قرار میگیرد.

اگر چه در دسته بندیهای رشته زمین شناسی گرایش یا واحدی با این نام تدریس نمی شود اما هر آنچه دانشجویان از دوره لیسانس تا دکترا می آموزند در ارتباط مستقیم با این مبحث است. 

آشنایی با این خطرات و راهکارهای کاهش خسارت مالی و جانی یکی از مسائل روز است کتابی که در زیر عکس آن را میبینید کاری تحقیقی در این زمینه است.


Natural Hazards Analysis: Reducing the Impact of Disasters  library.nu #184682

لینک دانلودتاريخ : پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ | 21:40 | نویسنده : المیرا حبیب اله

در تاریخ هفدهم شهریور یکی از ماهواره ها عکسی گرفت که در آن هر چهار تندباد و یا بقایای اثرات آنها به طور همزمان قابل مشاهده است: کاتیا، لی، ماریا و نیت.


برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگتر روی این لینک کلیک کنید

ماهواره نوآ ژئو-13 در حین تصویربرداری از اقیانوس اطلس و آمریکا شرقی به طور اتفاقی عکسی از تندباد کاتیا در اقیانوس اطلس غربی در حد فاصل بین برمودا و ساحل آمریکا شرقی، بقایای آثار طوفان گردبادی لی در شمال شرقی آمریکا،طوفان گردبادی ماریا در اقیانوس اطلس مرکزی و طوفان گردبادی تازه متولد شده نیت در خلیج کوچک کامپچ-خلیج مکزیک گرفت. عکس قابل مشاهده در بالا توسط پروژه ناسا ژوس ثبت شده است.

تصاویر بیشتر از این گردبادها و منابع خبر را میتوانید در ادامه مطلب پیدا کنید.ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۹۰ | 8:21 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Sedimentary Basins: Evolution, Facies, and Sediment Budget

دانلود کتاب حوضه رسوبی

نوشته پروفسور گرهارد اینسل


Sedimentary Basins Evolution, Facies, and Sediment Budget  library.nu #39039

 مشاهده آنلاین کتاب حوضه رسوبی

چاپ سال 2010 این کتاب در 804 صفحه به زبان انگلسیی و به صورت خرید آنلاین در سایت آمازون موجود است.تاريخ : جمعه سی و یکم تیر ۱۳۹۰ | 21:27 | نویسنده : المیرا حبیب اله

اهمیت تکتونیکی اسپینل کروم دار تخریبی: ژاپن، کره، تایلند و بنگلادش

² Tectonic Sigmificance of deterial Chromian Spinel; JapanKoreaThailand and Bangladesh ²

 

توسط: Hisada Ken-ichiro 

زمان: 23 مردادماه 1390

مکان: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور


سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور در نظر دارد جهت ارتقا سطح دانش و معلومات علاقه‌مندان به رشته‌زمين شناسى يک سخنرانی علمی با موضوع اهمیت تکتونیکی اسپینل کروم دار تخریبی: ژاپن، کره، تایلند و بنگلادش برگزار نمايد

علاقمندان جهت کسب اطلاع راجع به شرايط شرکت در سخنرانى بر روى لینک کليک نمايند.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۰ | 2:14 | نویسنده : المیرا حبیب اله

اخیرا آتشفشانی که 9000 سال از خوابیدنش در سواحل شیلی میگذشت فوران کرد. در همان ابتدای فوران به نظر میرسید مشابه بسیاری از آتشفشانهای دیگر تنها از دهانۀ خود خاکستر  به آسمان میفرستد بعد از مدتی آسمان شیلی در آن نقطه چهرۀ عجیبتری به خود گرفت اینک مردمی که از خاکستر آتشفشان میگریختند با رعد و برقهای غیر عادی مواجه شده بودند.

علت این رعد و برقهای هولناک پرتاب مایعات فلزی از دهانه آنشفشان تا مایلها به درون آسمان شیلی بوده نام این واقعه"رعدوبرق کثیف" است. اخیرا هیچ کس از دلیل این اتفاق آگاهی نداشت تا اینکه National Geographic اعلام کرد "بدلیل برخورد خرده سنگها و خاکستر آتشفشانی با ذرات یخ در توده الکتریستۀ

 ساکن شارژ میشود، فقط برخورد با ذرات یخ چنین رعدوبرقهایی را به وجود می آورد".

به در خواست آقای علی میرزا

منابع:  fourwinds

       National Geographic ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۰ | 20:52 | نویسنده : المیرا حبیب اله
فوران آتشفشان ایسلند به روایت تصویر 

www.urpatogh.com - آتشفشان ایسلند و سرگردانی مسافران اروپایی

www.urpatogh.com - آتشفشان ایسلند و سرگردانی مسافران اروپایی

www.urpatogh.com - آتشفشان ایسلند و سرگردانی مسافران اروپاییادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ | 18:42 | نویسنده : المیرا حبیب اله


39
سال پیش سازمان ملل پنجم ژوئن را روز جهانی محیط زیست نامید تا سطح آگاهی مردم را در مورد حفاظت از محیط زیست افزایش دهد. این روز به گونه ای انتخاب شده است که در نیمکره شمالی فصل بهاره و در نیکره جنوبی فصل پاییز باشد.

رشد روز افزون آلودگی و تخریب محیط زیست باعث بسیاری از بحرانهای زیست محیطی شده است. مهم نیست شما کجا هستید و یا چه میکنید امروزه همۀ ما با این مشکلات زیست محیطی روبه رو هستیم و حتی رفتارهای روزمره ما نیز مستقیما روی محیط زیست اثر میگذارد هر چند این اثرات در چشم ما کوچک و ناچیز باشند اما هر لحظه ما را به سوی فاجعۀ زیست محیطی بزرگتری سوق میدهند. به همین دلیل امروز بیش از صد کشور در مقر سازمان ملل گرد هم آمدند تا تعهد خود به حفاظت از محیط زیست را نشان دهند. امسال با شعار "طبیعت در خدمت شما" از طرف سازمان ملل، سال جهانی جنگلها و دهۀ تنوع زیستی نام گرفت و این نامگذاری در آغاز سال میلادی بر ضرورت رابطۀ زندگی سالم انسانها با جنگلها تاکید شد چرا که پیوندی ذاتی و ناگسستنی بین زندگی ما و اکوسیستم جنگلها وجود دارد بدین منظور نهادی به عنوان رابط بین دولت‌های مختلف و مسئول گسترش و پشتیبانی از برنامه‌های سال جهانی جنگل‌ها و دهه تنوع زیستی آغاز به فعالیت کرد. یکی از اهداف گردهمایی امسال ترویج ایدۀ "شهر سبز" است. طبق تخمین سازمان ملل در سال 2030 بیش از 60% مردم جهان در این شهرها زندگی خواهند کرد. در این گردهمایی سازمان ملل اعلام کرد برای رسیدن به تغییری بزرگ همۀ دولتهای محلی، تاجرها و صنایع باید در کنار هم تلاش کنند.

طبق آمار همین سازمان حدود نیمی از مردم جهان شهرنشین و یک سوم مردم (عمدتا در کشورهای در حال توسعه) ذاقه نشین هستند. آلودگی هوا که یکی از بزرگترین مشکلات است نیم میلیون از مرگ و میرهای جهان را به خود اختصاص میدهد این مرگ و میرها بر اثر تنفس گاز سولفور دی اکسیدی است که عمدتا از اگزوز ماشینها خارج میشود. طبق گفته برنامه محیط زیست (Unep) چهار پنجم گازهای مرتبط با پدیده گرم شدن جهانی از شهرها وارد محیط زیست میشوند.

اهداف برنامه محیط زیست امسال بیش از پیش به روی روشهای سازگاری با محیط زیست و منابع-موثر متمرکز شده است.

برای مشاهدۀ تصاویر و ویدئوهای مربوط به گردهمایی روز جهانی محیط زیست در سازمان ملل روی عکس زیر کلیک کنید

This video is a IYF Logo Animation created by the UN Forum on Forests regarding forests in our everyday lives.

منابع: وب سایت بی بی سی

     وب سایت روزنامه همشهری

      وب سایت کتابکتاريخ : یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ | 0:16 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Scientists from the United States, United Kingdom and Australia have used ice-penetrating radar to create the first high-resolution topographic map of one of the last uncharted regions of Earth, the Aurora Subglacial Basin, an immense ice-buried lowland larger than Texas in East Antarctica.

The map reveals some of the largest fjords or ice cut channels on Earth, providing important insights into the history of ice in Antarctica.

Data from the study will help computer modelers improve their simulations of the Antarctic ice sheet and its potential impact on global sea level.

Because the basin lies kilometers below sea level, seawater could penetrate beneath the ice, causing portions of the ice sheet to collapse and float off to sea. Indeed, this work shows that the ice sheet has been significantly smaller in the past.

Funding for this research is provided by the National Science Foundation, NASA, the Natural Environment Research Council (U.K.), the Australian Antarctic Division, the G. Unger Vetlesen Foundation (U.S.), the Antarctic Climate and Ecosystems CRC (Aus.) and the University of Texas at Austin's Jackson School of Geosciences.

For more information regarding this discovery, view the below video sound bites of Duncan Young, research scientist at the University of Texas at Austin's Institute for Geophysics and lead author on the study, which appears today in the journal Nature.

Image of Duncan Young, research scientist at the University of Texas at Austin.تاريخ : سه شنبه دهم خرداد ۱۳۹۰ | 9:0 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Happy birthday glitter

چهار سال پیش وقتی برای اولین بار در جلسه انجمن پیشنهاد درست کردن وبلاگ را مطرح کردم کسی تعریف دقیقی از یک وبلاگ گروهی علمی نداشت اما در سال 1386 چنین روزی وبلاگ انجمن زمین شناسی دانشگاه تهران را به عنوان فعالیت جانبی انجمن تاسیس کردم و به تدریج با همکاری همۀ دوستان نویسنده و مخاطبان تعاریف و قوانین دقیقتری از نحوه کارکرد وبلاگ گروهیعلمی  ارائه شد در ابتدا تنها اعضای آن زمان انجمن در وبلاگ می نوشتند هر چند در آغاز کیفیت مطالب خیلی قابل توجه نبود اما در همان زمان مورد توجه اساتید و دانش پژوهان قرار گرفت همین امر باعث دلگرمی ما در رسیدن به هدفمون شد. هدف آن روز ما ترویج علم زمین شناسی با همکاری دوستانه و گروهی بود. همین هدف نویسندگان زیادی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دور هم جمع کرد. 

سالهای اول امکان ملاقات حضوری برای همه نویسندگان وجود داشت که از این طریق علاوه بر بحث و رای گیری درباره موضوعات مهم وبلاگ رابطه دوستانۀ خود را نیز  محکمتر میکردیم حتی در اولین سالگرد بازگشایی وبلاگ شرایطی فراهم شد تا با اساتید و دیگر مخاطبان خود در دانشگاه تهران ملاقات حضوری داشته باشیم و پاره ای از مسائل را حضورا توضیح بدهیم و انتقادات و پیشنهادات را بشنویم و آنها را سرلوحه کار خود قرار دهیم استقبالی که آن روز از ما شد برایمان باور نکردنی بود اما امروز نه تنها نویسندگان ما از نقاط مختلف جهان مطلب مینویسند بلکه مخاطبان ما نیز از نقاط مختلف جهان مطالب ما را دنبال میکنند.

 لطفا روی ادامه مطلب کلیک کنید.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ | 0:45 | نویسنده : المیرا حبیب اله


Ground Movements in the Zagros Flod-Thrust Belt of SW Iran 

Measured by GPS and InSAR Compared to Physical Models

Faramarz Nilfouroushan

Download
تاريخ : جمعه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۰ | 1:0 | نویسنده : المیرا حبیب اله

earthquakes've been felt in all province of Turkey  

An earthquake with a preliminary magnitude of 5.9 has hit western Turkey, with reports of casualties and damaged buildings in one town.

The Istanbul-based Kandilli Observatory said the quake in Kutahya province occurred at 23.15pm on Thursday (0615 AEST Friday ) and was centred near the town of Simav.

AHaber TV said there were casualties at a hospital in Simav, but did not say how many.

Ambulances reportedly ferried the injured for treatment.

At least six aftershocks, the strongest with a preliminary magnitude of 4.6 shook Kutahya, the observatory said.

NTV television cited a resident in Simav as saying some buildings were damaged. Most of the town was without electricity. The quake toppled the minaret of a mosque in the town of Pazarcik, TGRT television said.

Hatice Unlu, a resident of the town of Tavsanli in Kutahya province, told TV8 channel that the quake caused great panic.

"Furniture swayed and plates fell on the floor. I struggled to save my computer before rushing out," Unlu said.

"We fear to return home."

Idris Bal, an MP who was in Kutahya, said he experienced the quake at the fifth floor of an apartment building.

"It was so strong that we could not even move in the first few seconds," Bal told NTV television.

"People are waiting in their cars now."

   Even in another city earthquake has not been felt as strong as Tavsanli but people still are waiting in their car. They are worry about aftershock 

The quake was felt as far as the Aegean city of Izmir, northwestern city of Bursa, Istanbul and the city of Edirne, close to the Greek and Bulgarian borders.

Earthquakes are frequent in Turkey, which is crossed by fault lines.

In March last year, a 6.0-magnitude quake knocked down stone and mud-brick houses in five villages in Elazig province in eastern Turkey, killing 51 people.

In 2003, a 6.4-magnitude earthquake killed 177 people in the southeastern city of Bingol, including 84 children whose school dormitory collapsed.

In 1999, two earthquakes with a magnitude of more than 7 struck northwestern Turkey, killing about
 18,000 people.تاريخ : دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 19:53 | نویسنده : المیرا حبیب اله
با سلام خدمت همۀ خوانندگان وبلاگ، از لطف همۀ شما عزیزان به وبلاگ بسیار سپاسگزارم خیلی از شما عزیزان نارضایتی خود را در مورد پست اخیر ما ابراز کرده بودید و از ما خواسته بودید برای نشان دادن بیطرفی خود نظرات شما را تایید کنیم تا با دیگر خوانندگان به اشتراک گذاشته شود. 

متاسفم که نمیتوانم نظرات شما را تایید کنم اما میتوانم صادقانه بگویم نارضایتی ابراز شده به طور قابل توجهی شدید و زیاد بود. نظرات نمایش داده نمیشود چرا که همان طورکه در قبل نوشته بودیم  به همان اندازه که برخورد با نابرابری علمی مهم است رعایت ادب نیز برای ما مهم است. صریحاً اعلام میکنم این وبلاگ از نویسندگانی تشکیل شده است که به نحوی با دانشگاه تهران در ارتباط بودند و یا هستند اما هیچگاه وبلاگ ما در هیچ دسته غیر سیاسی و حزب سیاسی نبوده، نیست و نخواهد بود. حتی اگر شخصا نسبت به استادی ارادت و یا انتقاد داشته باشیم این موضوع را در وبلاگ مطرح نکرده ایم و مطر نخواهیم کرد. تنها در ارتباط با آخرین اخبار علمی و تغییرات مستند دانشگاه (عبارتند از تغییرات در ساختمان، ساختار علمی رسمی، کسب رتبه های علمی، تغییر در بنای دانشگاه و...) خبررسانی میکنیم این خبررسانی به گونه است که جانب هیچ شخص یا دسته را نگیریم یا به عبارت دیگر اخبار ما بدون هیچ جهتگیری روی صفحه قرار میگیرد.

ما برای حفظ این بیطرفی نویسندگان خود را با رای گیری انتخاب میکنیم و با دادن چند اخطار و سپس رای گیری قطع همکاری میکنیم. پسوند بلاگفا به خوبی نشان میدهد برای راه اندازی این وبلاگ هیچ آبونماهی پرداخت نشده و نمیشود این بدین معناست که ما به کمک مالی شخص یا دسته ای نیازمند نیستیم و تک تک نویسندگان برای به روز کردن این وبلاگ از سرمایه های مالی و زمانی خود استفاده میکنند، در صورتیکه روزی این وبلاگ به وب سایت تبدیل شود ما به منبع مالی احتیاج خواهیم داشت که از بودجه تعیین شده انجمن علمی دانشجویی زمینشناسی دانشگاه تهران تامین خواهد شد اما اکنون که انجمن آه ندارد که با ناله سودا کند ما نیز به همین شکل ادامه میدهیم و از کاستیهایمان به خصوص در زمینه آپلود کردن کتاب و فیلم روی سرورهای مجانی که اخیرا فیلتر شدند و از دسترس خارج شدند عذر خواهی میکنیم.
لطفا بگذارید وبلاگ فقط علمی به حیات خود ادامه دهد زیرا این تنها دلیلی است که شروع به نوشتن در آن کردم و دوستانم را برای نوشتن در آن دعوت کردم.

پیشاپیش از درک شما دوستان و اساتید قدردانی میکنمتاريخ : یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 20:10 | نویسنده : المیرا حبیب اله
بعضی ابرها باعث کاهش دمای زمین میشوند. اما نحوه تشکیل آنها چطور است؟ ترکیبات اقیانوس چه تاثیر در شکلگیری آنها میگذارد؟ آیا این فرایند تاثیری روی آب وهوا میگذارد؟ آیا انسانها میتوانند در افزایش خاصیت خنکسازی ابرها به نحوی موثر باشند که پیامدها مثبتی برای سلامتی سیاره داشته یاشد؟

به نظر میکروبیولوژیست William Whitman و متخصص دریا Mary Ann Moran از دانشگاه جورجیا اکنون زمان مناسبی برای این پرسشها است. این دو در این رابطه مقاله ای را در scientific journal Nature دوازده می به چاپ رساندند.

تیم تحقیقاتی ویتمن و موران کشف کردند که کلید ژنهای باکتریایی هستند که به طور مداوم تحت تاثیر نفوذ گاز سولفور از آب دریا تغییر میکنند. این پیامدهای مهم به درک نقش مهم باکتریهای اقیانوس در شکلگیری ابرها کمک میکند. دکتر ویتمن گفته است" ما بیش از پیش در ارزیابی اثرات تغییر آب و هوا روی فرایند و پیامدهای ابرهای دستکاری شده (manipulation) مطلع هستیم آنچه که مطرح شده است در کاهش گرم شدن کره زمین موثر است."

میتوانید اطلاعات تکمیلی در سرویس خبری جورجیا بخوانیدادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۰ | 1:5 | نویسنده : المیرا حبیب اله
برای چندمین بار ژاپن لرزید. USGS قدرت این زمین لرزه را 6.6 ریشتر گزارش داد که در عمق متوسط 10 کیلومتری از سطح زمین و در فاصله 44 کیلومتری هونشو در مختصات 37.007°N, 140.477°E ژاپن رخ داد.
تاريخ : جمعه نوزدهم فروردین ۱۳۹۰ | 0:26 | نویسنده : المیرا حبیب اله
امروز هجدهم فرودین زلزله 7.1 ریشتری ژاپن را برای چندمین بار لرزاند. این اتفاق در نزدیکی ساحل هونشو، ژاپن 
در عمق 7.2 کیلومتری رخ داد.

Earthquake Location


تاريخ : دوشنبه هشتم فروردین ۱۳۹۰ | 2:8 | نویسنده : المیرا حبیب اله
تاريخ : سه شنبه دوم فروردین ۱۳۹۰ | 18:27 | نویسنده : المیرا حبیب الهتاريخ : دوشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۹ | 18:16 | نویسنده : المیرا حبیب اله

اولین تصاویر بدست آمده از شمال شرقی ژاپن توسط ماهوارۀ ناسا به خوبی نشاندهندۀ  شدت سیل جاری شده در طول ساحل بعد از سونامی و زلزله است. اولین عکس MODIS بالا از منطقه سندای ژاپن، خط ساحلی اولیه در تاریخ 26 فوریه سال جاری را نشان میدهد و عکس دوم در تاریخ 12 مارچ ساعت 10:30 صبح گرفته شده است.

 در این تصاویر آب به رنگ سیاه یا آبی تیره است همانطور که در عکس دوم مشاهده میشود خط ساحلی در عکس دوازدهم مارچ به وضوح دیده نمی شود اما خط نازک سبز رنگ رسم شده در عکس مرز ساحل را نشان می دهد این خط بالاتر از زمینی است که روی آن را آب گرفته که احتمالاً همین عامل علت جلوگیری از بازگشت آب به دریا و جاری شده سیل بوده است.

منابع: سایت رسمی ناسا

چلسیتاريخ : شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ | 0:59 | نویسنده : المیرا حبیب اله
فضاپیمای کهنه کار دیسکاوری 18 اسفند برای همیشه به زمین نشست و با دیار کهن خود ودا گفت هم اکنون دیسکاوری به موزه فرستاده شده است. این شاتل که در اواخر دهه 70 توسط محققان ناسا ساخته شد از 1984 که در مدار زمین قرار گرفت تا ساعت 10:57:17 سال 2011 خدمات شایان ذکری را به جامعه بشری ارائه داد. آخرین ماموریت این شاتل نام آشنا رساندن تدارکات به ایستگاه فضایی بین المللی در 24 فوریه بود. 

دیسکاوری نام خود را از یکی از چهار کشتی تحقیقاتی اقیانوس آرام گرفته است. این کشتی که توسط ناخدا جیمز کوک دریاها را پیموده است. ناخدا کوک سومین و آخرین سفر بزرگ دریایی تاریخ را در سالهای 1776 تا 1779 به سرانجام رساند. 

این شاتل سومین پروژه موفقیت آمیز بشر بود که در مدار زمین قرار گرفت علاوه بر این تلسکوپ هابل که امروزه تصاویر با ارزشی را در اختیار ما قرار داده است توسط همین شاتل راه اندازی شده و حتی دومین و سومین ماموریت سرویس آن را نیز به عهده داشته است.

File:STS-124 Discovery Launch1.jpg

 شناسنامه کنونی شاتل دیسکاوری

پسوند نام: دیسکاوری آر آر اِس

وضعیت: بازنشسته

اولین پرواز: STS-41-D

August 30, 1984 – September 5, 1984

آخرین ماموریت: STS-133

February 24, 2011 - March 9, 2011

تعداد مماموریت انجام شده: 39

تعداد خدمه: 246

مدت اقامت در فضا: 365 روز و 12 ساعت و 53 دقیقه و 34 ثانیه

مجموعه مسافت پیموده:  238,539,663 کیلومتر

تعداد ماهواره ها: 31 عدد که شامل هابل نیز می باشد

همچنین می توانید گزارش لحظه به لحظه آخرین مامریت دیسکاوری و فیلم آخرین فرود آن را در این لینک ببینید.

منابع: digital journal 

ویکی پدیا

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ | 11:29 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Haze over Eastern China

Haze over Eastern China

Haze hovered over eastern China in mid-February 2011, obscuring the coastlines of Bo Hai and the Yellow Sea. The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) on NASA’s Terra satellite captured this natural-color image on February 17, 2011.

Gray-beige haze blankets the coastal plain and nearby ocean waters. The haze likely results from pollution held in place by a temperature inversion.Air high in the atmosphere is usually cooler than the air near the ground. As warm air rises through the atmosphere, it disperses its pollutants, but when cold air is trapped under a layer of warm air, it cannot rise.

Winter temperature inversions are not uncommon in this region, and residents rely on coal for electricity and heat. This combination leads to frequent buildups of haze. Dust from farther inland might also be mixed with the haze in this image.تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ | 12:35 | نویسنده : المیرا حبیب اله

The first anniversary of the earthquake that killed some 220,000 Haitians and left an estimated 1.5 million homeless is likely to increase calls for donors to deliver on their promises of recovery aid and to spur questions about a cholera epidemic that has killed some 2700 Haitians. A presidential election stalemate adds political volatility to the Caribbean country's woes. Memorials services will be held in many cities of the world, in Haiti and at the United Nations.

There were at least 85 confirmed UN fatalities, including mission head Hedi Annabi.

The International Donors’ Conference Towards a New Future for Haiti, held on Mar 30 at UN headquarters, demonstrated an international commitment to Haiti’s short and long-term recovery, according to a UN press release. It yielded more than US $9 billion in pledges for Haiti’s reconstruction but questions remain about the rate of delivery on the pledges and the  way money is being spent. 

Haitian Prime Minister Jean-Max Bellerive told the BBC recently that his government had too little influence because aid money was channelled through outside agencies.He added that only 20 per cent of the aid pledged had been received so far.

According to the Bay State Banner in May, a half-million homeless received tarps and tents; far more are still waiting under soggy bed sheets in camps that reek of human waste. More than 4.3 million people got emergency food rations; few will be able to feed themselves anytime soon. Medical aid went to thousands, but long-term care isn’t even on the horizon. The newspaper notes the growing discontent in the country. Haitian leaders — frustrated that billions are bypassing them in favor of UN agencies and American and other non-governmental organizations — are whipping up sentiment against foreign aid groups they say have gone out of control.

The Guardian newspaper questioned in December why, when some 12,000 non-governmental organisations are in Haiti and involved in the recovery effort, so many people have been infected with cholera, a disease that is easily treated and controlled. In the 11 months since the quake, according to the article, little has been done to improve sanitation -- a reliable measure against the disease -- across the country.

The earthquake destroyed much of the infrastructure for holding an election. The first round of the presidential vote saw low turnout, fraud, rampant disorganization, violence and voter intimidation. There were 19 candidates on the ballot. Rioting followed preliminary results that showed carnival singer Michel "Sweet Micky" Martelly eliminated in favor of ruling-party candidate Jude Celestin by less than 1 per cent. Former first lady Mirlande Manigat was in first place. Most candidates have called for the results to be thrown out. The government of President René Préval has promised a recount.

World News Forecastتاريخ : یکشنبه نوزدهم دی ۱۳۸۹ | 1:36 | نویسنده : المیرا حبیب اله
 Before the Winter

This mosaic of images shows the soil in front of NASA's Mars Exploration Rover Spirit after a series of short backward drives during attempts to extricate the rover from a sand trap in January and early February 2010. It is presented in false color to make some differences between materials easier to see. Bright-toned soil was freshly exposed by the rover's left-front wheel during the drives and can be seen with a "sand wave" shaping that resulted from the unseen wheel's action

Spirit's panoramic camera took the component images during the period from Feb. 2-16, 2010, or sols 2,163-2,177; a sol is one Martian day. The turret at the end of the rover's arm appears in two places because of movement during that period

Insets in the upper left and lower right corners of the frame show magnified views of the nearby inscribed rectangles within the mosaic. The patch of ground within each rectangle is about 25 centimeters (10 inches) across. The top inset and upper portion of the mosaic include targets within soil layers exposed by the action of Spirit's wheels in April 2009 and examined in detail with instruments on Spirit's arm during the five subsequent months. The investigations determined that, under a thin covering of windblown sand and dust, relatively insoluble minerals are concentrated near the surface and more-soluble ferric sulfates have higher concentrations below that layer. This pattern suggests water has moved downward through the soil, dissolving and carrying the ferric sulfates

The brightness and color of the freshly disturbed soil seen in the center area of the mosaic indicates the this formerly hidden material is sulfate-rich. Before Spirit drove into this patch, the surface looked like the undisturbed ground highlighted in the lower-right inset. Flecks of red material in the surface layer resemble the appearance of the surface layer at other locations where Spirit's wheels have exposed high-sulfate, bright soils

On Jan. 4, 2004, Spirit--the first of two NASA Mars Exploration Rovers--landed on the Red Planet for what was to be a 90-day mission. Since sol 2,210 (March 22, 2010), Spirit has been silent, and the project's scientists continue to listen for Spirit with the Deep Space Network and Mars Odyssey orbiterتاريخ : یکشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۹ | 3:0 | نویسنده : المیرا حبیب اله
اولین اخبار مخربترین سیل یک قرن اخیر از یکی از شهرهای کویزلند تنها چند روز قبل شروع سال میلادی جدید به دنیا مخابره شد. تخلیه مردم از شهر روکهامپتون (Rockhampton ) آغاز شد و با دستور تخلیه از طرف پلیس منطقه اغدام به خروج افراد مسن و کودکان شد. پلیس و گروههای امدادی از تمامی ظرفیتهای موجود آن زمان خود برای کمک رسانی استفاده کردند و از همان ابتدا نیروهای امداد کوشیدند قبل از بسته شدن جاده های ارتباطی امکانات و مواد ضروری را برای بازماندگان فراهم کنند.

گزارشات ارسالی از سیدنی، استرالیا در روز جمعه یک ژانویه حاکی از تخلیه تمامی شهرهای شمال شرقی در پی ادامه بالا آمدن سطح سیل می باشد به طوری که نیمی از مسافت کوییزلند به زیر آب رفته و بر زندگی بیش از 200,000 نفر تاثیر گذاشته.

مقامات اداری نگرانی خود را مبنی بر تخلیه اجباری 4,000 سکنه روکهامپتون واقع در سواحل شرقی که آخرین منطقه پرجمعیت سیل زده است، اظهار داشتند. دولت محلی سعی دارد با ریختن آذوقه از آسمان به مناطقی که بر اثر طغیان رود فیتزوروی غیر قابل دسترس شدند، کمک برساند.

Map image of rainfall or river data

South Australia Flood Warning Centre

سرعت بالا آمدن سطح آ ب و گسترش سیل به گونه ای است مقامات فدرال درخواست استفاده از هلکوپترهای چینوک و هواک سیاه را برای تخلیه هر چه سریعتر مردم از مناطق پرخطر داده اند.

علت بروز این سیل هولناک بارندگیهای شدید کوییزلند و ایالات ولس جنوبی جدید، ویکتوریا و قلمروی پایتخت استرالیا اعلام شده است. درجه رطوبت بالا و نزدیک به خیس در ماه دسامر نتیجه طوفانهای موسمی و بازگشت الگوی آب و هوایی لانینا است.

 

تاثیر افزایش دما بر اتشسوزی گیاهان

این در حالی ست که خبرگزاری مستقل در ماه اکتبر این طور گزارش داد "کشور استرالیا با خشک شدن رودها با شدیدترین خشکسالی در صد سال گذشته مواجه شده است. " در چند ماه گذشته آلارمهای مراکز آتشنشانی به صورت پیاپی به منظور اتفاء حریق جنگلها به صدا درآمد در حالی که دولت ذخیره مالی زیادی را برای کنترل و حتی خاموش کردن این آتشسوزی صرف کرد اما هر روز منطقه آتشسوزی گسترش می یافت. انسانهای زیادی کشته و یا زخمی شدند و بسیاری منازل خود را از دست دادند تنها با گذشت حدود چهار ماه از این حوادث شدیدترین سیل قرن دیگر چهره مخاطرات طبیعی خود را به مردم استرالیا نشان داد.

غالبا بارندگیهای بعد از یک دور خشکسالی به جای فراهم کردن آرامش برای کشاورزان و آب مورد نیاز سال، سیلهای عظیم و بسیار هولناک را به ارمغان می آورد و این آن چیزی است که اینک در استرالیا در حال اتفاق افتادن است.  


منابع: LOS Angeles Times

       The Australian

         The Independent تاريخ : دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ | 1:38 | نویسنده : المیرا حبیب اله

دانشمندان از کشف بقایای یک گونه اسرارآمیز انسانی در غارهای سیبری خبر داده‌اند. آنها می‌گویند در 30هزار سال پیش، 3 گونه انسان مدرن، نئاندرتال و دنیسوو روی زمین زندگی می‌کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این اکتشاف به این معنی است که در 30هزار سال پیش، حداقل سه عضو مجزا در درخت خانواده انسان وجود داشته‌اند: انسان‌های مدرن، نئاندرتال‌ها و گونه جدیدا شناسایی شده موسوم به دنیسووا‌ها.

دنیسووا‌های غارنشین با بررسی دی.ان.ای دندان‌ها و استخوان‌های انگشت کشف شده در غاری در سیبری شناسایی شده‌اند. استخوان مذکور که متعلق به انگشت دختری حدودا پنج تا هفت ساله موسوم به زن مجهول (ایکس وومن) است، در سال 2008 / 1387 درغار دنیسووا در کوهستان آلتای واقع در جنوب سیبری به همراه زیورآلات و جواهرات یافت شد.

دندان

پیش از این دانشمندان فقط می توانستند استخوان‌ها را از روی شکل و اندازه‌شان شناسایی کنند و تنها در دهه اخیر موفق به بازیابی دی.ان.ای فسیل‌ها شده‌اند. آزمایش‌های ابتدایی در اوایل سال جاری نشان می‌داد که این دختر به گونه کاملا جدیدی تعلق دارد. تجزیه و تحلیل کامل دی.ان.ای که به تازگی انجام شده، جایگاه وی را در درخت خانواده انسان تثبیت کرده است.

دنیسوواها اگرچه بر روی دوپای خود راه می‌رفتند، از لحاظ فیزیکی با نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن تنومند متفاوت بودند. آن‌ها زمانی زندگی می‌کردند که اجداد ما و نئاندرتال‌ها در حال ماهی‌گیری، شکار، استفاده از جواهرات، نقاشی دیوار غارها و کنده‌کاری‌های حیوانی بودند.

تحقیقات جدید، عصاره دی.ان.ای دنیسوواها را در ساکنان جزایر ملانزی در شمال و شرق استرالیا که شامل گینه نو نیز می‌شود، پیدا کرده است. طبق این تحقیقات دنیسوواها با اجداد ساکنان ملانزی پیوند خورده و سپس در سراسر آسیا پخش شدند.

این اکتشاف در پی کشف جنجال‌برانگیز گونه دیگر انسان با قد کمتر از 1 متر موسوم به هابیت «Hobbit» در جزیره اندونزی در سال 2004 / 1383 انجام شده است؛ هرچند که بسیاری از محققان کشف هابیت را رد کرده و مدعی شده‌اند که استخوان‌ها متعلق به انسان مدرن مبتلا به اختلال رشد بوده است.

گونه یافته‌شده جدید به نظر «گروه خواهر» نئاندرتال‌ها بوده و کشف این گونه باعث به تصویر کشیده شدن چهره‌ای دیگر از تکامل و مهاجرت انسان از آفریقا (مهد انسان) شده‌ است. 

منبع سایت خبر آنلاینتاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 15:29 | نویسنده : المیرا حبیب اله


بامداد یکشنبه زمین‌لرزه‌ای به قدرت 7/3 ‌ریشتر در مقیاس امواج درونی، اطراف شهرستان كرمان را لرزاند. به گزارش ستاد حوادث غیر مترقبه استان كرمان، این زمین‌لرزه 7/3 در مقیاس ریشتر قدرت داشته است. 

زمین‌لرزه مذكور در 49/30 درجه عرض شمالی و 19/757 درجه طول شرقی در حوالی شهر كرمان روی داده است.

به گزارش منابع خبری  زلزله ای دیگر به قدرت شش و نیم درجه دوشنبه شب نیز بخشی  از جنوب ایران را لرزانده که چند کشته به جا گذاشته است. 

در مورد تلفات این زمین لرزه، آمار متفاوتی گزارش شده و در حالیکه سایت رادیو و تلویزیون دولتی ایران در بامداد روز سه شنبه، از کشته شدن چهار نفر خبر داد، به نقل از استاندار کرمان مرگ هفت نفر تایید و احتمال افزایش آمار تلفات گزارش شده است.

شبکه های دولتی  گزارش دادند که "زلزله در ساعت 22:12 به وقت محلی در استان کرمان روی داد... و لرزش آن در بسیاری شهرها احساس شد." خبری  زلزله در شهر حسین آباد در استان کرمان در نزدیکی مرز سیستان و بلوچستان روی داد. حسین آباد در حدود 60 کیلومتری جنوب شرقی بم قرار دارد.

اسماعیل نجار استاندار کرمان به خبرگزاری مهر گفت: "هفت نفر کشته و صدها نفر زخمی شده اند. صدها نفر هم همچنان زیر آوار هستند."

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای نجار همچنین گفت: "براساس این گزارش ها، اهالی سه روستای چاه قنبر، تک سیف الدینی و سرزه ریگان زیر آوار مانده اند."

تلویزیون دولتی نیز از تخریب حداقل سه روستا خبر داد.

مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای نوشت: "مردم کرمان به دلیل این فاجعه طبیعی متحمل ضرر زیادی شده اند. ما با قربانیان و عزیزان آنها همدردی می کنیم و اعلام آمادگی می کنیم که در این دوره سخت به نیازمندان کمک برسانیم."
در گزارش دیگر خبرگزاریهای رسمی از جمله خبرگزاری ایرنا از وقوع 9 پس لرزه از جمله یکی به قدرت پنج درجه خبر داده است.

در گزارشی دیگر خبرگزاری فارس گزارش داد که در پی لرزش دوشنبه شب بسیاری از اهالی زاهدان از خانه های خود خارج شدند و لرزش در شهرهای بم، خاش و ایرانشهر هم احساس شد.

حسین باقری رئیس ستاد حوادث غیرمترقبه ایران گفت: "تیم های امداد و نجات به ناحیه زلزله زده اعزام شده اند." محمد جواد کامیاب از کارمندان استانداری کرمان به خبرگزاری رویتر گفته است که 30 روستا در ناحیه زلزله زده وجود دارد اما این منطقه، دارای تراکم زاید جمعیت نیست که احتمال تلفات سنگین را کاهش می دهد. بنابه گزارش ها صبح روز دوشنبه نیز زلزله ای به بزرگی دو و نه دهم در مقیاس ریشتر شهرستان حسین آباد را لرزانده بود.

دکتر مهدی زارع معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: "خوشبختانه به نظر می رسد در نزدیکی کانون این زلزله شهری وجود ندارد. کانون زلزله در غربی ترین منطقه کرمان، حوالی حسین آباد فهرج کرمان واقع شده و شدت آن به حدی است که در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد و خراسان جنوبی احساس شده است."


سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا بزرگی این زلزله را شش و سه دهم درجه در مقیاس تخمین زده و گفته بود که این زمین لرزه در عمق 12 کیلومتری از سطح زمین روی داده است.

 در گزارشهای دیگر چنین آمده است که سوخت کافی برای گرم نگه داشتن  جانبدر بردگان از زلزله در این فصل از سال در محل حادثه موجود نمی باشد و تنها 390 چادر، 700 پتو، 200 موکت و 200 چراغ والور برای زلزله زدگان ارسال شده این در حالی است بالغ بر 1500 خانه آسیب دیده است. استان کرمان منطقه ای زلزله خیز است و در زلزله سال 2003 در شهر بم ده ها هزار نفر جان خود را از دست دادند.

بخش فارسی بی بی سی

خبرگزاری آفتاب

 خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری ایسنا تاريخ : دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ | 22:39 | نویسنده : المیرا حبیب اله
اخیرا دانشمندان ناسا باکتریی به نام GFAJ-1 کشف کردند که هیچ شباهتی با هیچ یک از انواع حیات کنونی روی زمین ندارد در ساخت  DNA, RNA و پروتئین این باکتری از  آرسنیک استفاده شده. این یافته به معنی تغییر در همه چیز است.

به گفته ناسا این بدین معناست که " حیات به گونه ای است ما نمی شناسیم". موجودات زنده روی زمین مجموعا از شش مولفه اکسیژن، کربن، نیتروژن، هیدروژن، فسفر و سولفور ساخته شده اند. همه موجودات زنده از آمیب کوچک تا بزرگترین وال از واحدهای DNA مشابهی ساخته شده اند...

NASA Finds New Life (Updated)

The new life forms up close, at five micrometersادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ | 23:52 | نویسنده : المیرا حبیب اله
مهر: زمین لرزه ای با شدت 4.3 ریشتر و دو زمین لرزه خفیف طی 12 ساعت گذشته هجدک و راور را به لرزه در آورد.

طی 12 ساعت گذشته سه زمین لرزه در شهرستان راور در استان کرمان روی داد.

زمین لرزه اول ساعت 18 و 31 دقیقه عصر روز گذشته به شدت 2.6 ریشتر در منطقه زلزله خیز هجدک روی داد که کانون این زمین لرزه در عمق شش کیلومتری زمین و در مشخصات جغرافیایی 57.03 طول جغرافیایی و 31.29 درجه عرض جغرافیایی روی داد.

زمین لرزه دوم که صبح امروز در برای دومین بار در بخش هجدک شهرستان راور روی داد و ساعت 6 و 47 دقیقه و شش ثانیه زمین لرزه ای شدید این منطقه زلزله خیز را به لرزه در آورد و موجب هراس مردم شد.

این زمین لرزه با شدت 4.3 ریشتر در عمق 29 کیلومتری زمین و در مشخصات جغرافیایی 56.97 درجه طولی و 30.89 درجه عرض جغرافیایی روی داد.

زمین لرزه سوم نیز با شدت 2.4 ریشتر ساعت 7 و 18 دقیقه و 39 ثانیه شهر راور در نزدیکی منطقه هجدک را لرزاند.

این در حالی است که طی 48 ساعت گذشته 16 زمین لرزه مناطق مختلف استان کرمان را به لرزه در آورده است و این زمین لرزه ها همچنان ادامه دارند. 

18 گسل فعال در استان کرمان وجود دارد و یک سوم از تلفات زمین لرزه های یکصد سال گذشته کشور در کرمان روی داده است. 
در اردیبهشت ماه سال 83 به دلیل فعال شدن این گسل و وقوع زمین لرزه 5.4 ریشتری در زرند بیش از هزار نفر کشته شدند.

با توجه به احتمال ادامه روند صعودی وقوع زمین لرزه در این مناطق لزوم هوشیاری مردم بسیار مهم است.تاريخ : دوشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۹ | 15:52 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 

به گزارش امدادگران مستقر در فیلیپین تعداد کشته شدگان سیل فیلیپین حداقل 140 نفر تخمین زده شده است. بارش بارانهای سیل آسا و طوفان در روز یکشنبه باعث جاری شدن سیل در پایتخت این کشور، مانیلا و حدود 25 ایالت دیگر شد.

 

  

 

Map locator

 


طبق گفته مسئولین تنها امکان رسیدگی به یک یا دو شهر یا ایلت است اما جریان سیل خیلی سریعتر از سرعت امداد است و به سرعت در حال پیشرفت به مناطق دیگر است.

People reach out for emergency supplies in Cainta (28 September 2009)

به گزارش خبرنگار بی بی سی Alastair Leithead که همکنون در محل حادثه حضور دارد گزارش شده است:

بارش باران در مانیلا کماکان ادامه دارد و تاثیرات مخربی بر شرایط کنونی می گذارد این بارش باعث افزایش خرابی ناشی از طوفان می شود.

تمام خیابانهای در زیر آب فرو رفته اند و لایه ضخیمی از گل همه جا را فرا گرفته است ماشینها واژگون شده اند و مردم برای فرار از سیل به بالای بامهای منازل خود رفته اند.

Total death toll of typhoon pepeng and ondoy

باران شلاقی تا به امروز همچنان در شمال فیلیپین، تیپون مگی ادامه دارد و باعث کشته شدن یک نفر در این ناحیه شده باران سنگین، امواج سهمگین و بادهای شدید باعث قطی برق شده که همین اتفاق بر روند کمک رسانی به این منطقه تاثیر منفی گذاشته.

منابع: BBC WORLD

   in.comتاريخ : پنجشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۹ | 15:50 | نویسنده : المیرا حبیب اله

خروج ناگهانی آب از مخزنی در یک کارخانه تولید آلومینیوم در مجارستان سیلی آلوده به مواد شیمیایی در نواحی غربی این کشور به راه انداخته است. 
بر اساس گزارش ها، این حادثه چهار کشته، شش مفقود و ۱۲۰ زخمی برجای گذاشته است. 
مقام های بیمارستانی می گویند که حداقل ۸۰ نفر از مجروحان در اثر مواد شیمیایی موجود در سیل دچار سوختگی شده اند. 
این سیلاب به علت مواد شیمیایی موجود در آن به رنگ قرمز روشن است و در برخی نواحی عمق آن حدود دو متر بوده است. 
امدادگران هم اکنون تلاش می کنند که از رسیدن جریان آب به رودخانه دانوب جلوگیری کنند. 
دانوب یکی از مهم ترین رودخانه های اروپاست که از چند کشور اروپایی می گذرد و به دریای سیاه می ریزد. 
سیل پس از آن به راه افتاد که یک مخزن آب آلوده در کارخانه تولید آلومینیوم در شهر آجکا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بوداپست، پایتخت مجارستان دچار مشکل شد. 
علت این سانحه هنوز اعلام نشده است، اما نیک تورپ، خبرنگار بی بی سی در بوداپست می گوید که ریزش سنگین باران طی هفته های گذشته در این حادثه نقش ایفا کرده است. 
دولت مجارستان در سه بخش در غرب این کشور حالت اضطراری اعلام کرده است. 
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که امدادگران در تلاشند جریان آب را به رود مارسال منحرف و از رسیدن آن به دانوب جلوگیری کنند. 
حداقل هفت روستا و شهر کوچک در مسیر این سیل بوده و در آنها به خانه های مردم، جاده ها و پل ها خسارت وارد آمده است. 
بر اساس گزارش ها، این سیلاب زندگی حداقل ۷۰۰۰ نفر را مختل کرده است. 
زولتان ایلس، وزیر محیط زیست مجارستان، که از منطقه بازدید کرده، این سیلاب را بزرگترین سانحه "شیمیایی" در تاریخ کشورش توصیف کرده است. 
او گفت که عملیات پاکسازی می تواند حداکثر ۱۸ ماه طول بکشد و هزینه آن بسیار بالا خواهد بود

مرجع: بی بی سیتاريخ : پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹ | 1:38 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 Twitchell Canyon Fire


Twitchell Canyon Fire

The Expedition 24 crew aboard the International Space Station photographed the Twitchell Canyon Fire in central Utah on Sept. 20. The fire near central Utah’s Fishlake National Forest is reported to cover an area of approximately 13,383 hectares, or 33,071 acres. This detailed image shows smoke plumes generated by several fire spots close to the southwestern edge of the burned area. The fire was started by a lightning strike on July 20, 2010. Whereas many of the space station images of Earth look straight down (nadir), this photograph was exposed at an angle. The station was located over a point approximately 316 miles to the northeast, near the Colorado/Wyoming border, at the time the image was taken. Southwesterly winds continue to extend smoke plumes from the fire to the northeast

NASA


ددأََُتاريخ : شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ | 23:53 | نویسنده : المیرا حبیب اله

زمان برگزاری کنفرانس: 14 اسفند 89

 زمان ارسال  مقالات:

 چكيده مقالات: 14 مهر الي 14 آبان

اصل مقالات بعد از داوري اوليه: 14 ابان  الی 14 آذر

ارسال از طريق پست الكترونيكي:  vernal.ir@gmail.com

 توجه: از تمامي محققان و نويسندگان مقالات تقاضا مي شود قبل از ارسال چكيده مقالات موراد مندرج در بخش ارسال مقالات را به دقت مطالعه فرمايند.

 

خبر: برگزاري دوره مقدماتي و پيشرفته نرم افزارهاي رشته هاي    GIS و RS  به صورت عمومي، نيمه خصوصي و خصوصي

شماره تماس: 0912802813

 برای شرکت در این کنفرانس اینجا را کلیک کنیدادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ | 20:8 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 Hydrogen Sulfide and Dust Plumes on Namibia

Cloudless skies allowed a clear view of dust and hydrogen sulfide plumes along the coast of Namibia in early August 2010. The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) on NASA’s Terra satellite captured this natural-color image on Aug. 10, 2010.

Multiple dust plumes blow off the coast toward the ocean, most or all of them probably arising from streambeds. Unlike the reddish-tan sands comprising the dunes directly south of the Kuiseb River, the stream-channel sediments are lighter in color. Wind frequently pushes dust plumes seaward along the Namibian Coast. Easterly trade winds blow from the Indian Ocean over the African continent, losing much of their moisture as they go. The winds are hot and dry as they pass over Namibia’s coastal plain, where they are prone to stir fine sediments.

Even with dust plumes overhead, the marked change in land cover is obvious along the Kuiseb River. South of the river, sand dunes predominate, but the vegetation along the Kuiseb River prevents the dunes from advancing northward. North of the river, the land surface consists primarily of gravel plains punctuated by rocky hills. 

Hydrogen sulfide appears as a swath of irridescent green running parallel to the coast north of Walvis Bay. A 2009 study linked the emissions in this region to ocean currents, biological activity in the water column, and carbon-rich organic sediments under the water column. The meeting of hydrogen sulfide gas and oxygen-rich surface waters causes pure sulfur to precipitate into the water. The sulfur’s yellow color makes the water appear green to the satellite sensor.
Image Credit: NASAتاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ | 17:26 | نویسنده : المیرا حبیب اله
تاريخ : شنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۸۹ | 4:4 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Photo of the northeastern coast of Baffin Island.


به تازگی پژوهشگران در جزیره بفین واقع در شمال کانادا بقایایی از مخزن گوشته نخستین زمین را پیدا کردند. در این هفته متیو جکسون زمین شناس و دیگر همکاران او از multi-institution collaboration در مجله Nature خبر از نخستین اکتشاف چیزی دادند که احتمالاً گوشته زمین اولیه است.

گوشته زمین که سنگی و پوسته ای جامد است بین پوسته و هسته خارجی قرار گرفته است و 84 درصد حجم زمین را تشکیل می دهد. گوشته از بخشهایی متمایز یا مخازنی تشکیل شده که ترکیبات شیمیایی متفاوتی دارند.

 دانشمندان در گذشته قدمت زمین را کمی بیشتر از 4/5 بیلیون سال قبل تخمین زده بودند اما هیچ شاهدی از گوشته اولیه زمین پیدا نکرده بودند.

تا این اواخر، عموم دانشمدان فکر می کردند زمین و دیگر سیاره های منظومه شمسی شهاب سنگ بودند، یعنی ترکیب شیمیایی گوشته بسیار به شهاب سنگها شباهت دارد. با فرض مدل شهاب سنگی قطعه گوشته اولیه شامل نسبتی معین از ایزتوپ عنصر شیمیایی هلیم، به نام نئودیوم خواهد بود.

مدلی که در آن زمین شهاب سنگ فرض شده با کشف پنج سال پیش گروهی از انستیتو کاردجیه در واشنگتن مورد سوالات زیادی قرار گرفت در آن تحقیقات آنها پیشنهاد دادند نسبت نئودیمیوم زمین بیش از مقدار پیشبینی های نظریه شهاب سنگی زمین است.
ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۹ | 1:53 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Children from Tali village rest

Harsh rains and torrential floods have affected at least 12 million people in Pakistan, including children. Urgent help is needed. Please help UNHCR immediately provide flood victims with shelter and other emergency supplies

You can make a difference
تاريخ : دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ | 13:7 | نویسنده : المیرا حبیب اله

ادامه باران های موسمی در بیشتر نقاط پاکستان، رساندن کمک به حدود چهارده میلیون سیل زده را دشوارتر کرده است.

عملیات کمک رسانی به خصوص در شمال غرب پاکستان که میلیون ها نفر را بدون سرپناه، غذا و آب آشامیدنی گذاشته، با مشکلات زیاد روبرو شده است.

جاده هایی که قبلا آنها را باز کرده بودند مجددا مسدود شده اند و هیلکوپترهایی که مواد کمکی حمل می کنند قادر به پرواز نیستند.

سیلاب به سمت مناطق جنوبی و در مسیر رودخانه سند در حال حرکت است.

در اثر طغیان رودخانه سند بسیاری از مردم ایالت سند که از نظر کشاورزی بسیار حاصلخیز است ناچار به ترک خانه های خود شده اند.

علیم مقبول، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید سیلاب گسترش یافته و خانه ها و جاده های بیشتری را ویران می کند.

مقامات پاکستان می گویند سیل تا کنون 650 هزار خانه را در سراسر کشور ویران کرده و بسیاری از زمین های کشاورزی را از بین برده است.

بسیاری از کشورها به تقاضای کمک های بین المللی یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان پاسخ داده و آمادگی خود را برای ارسال مایحتاج ضروری برای سیل زدگان اعلام داشته اند.

وضعیت اضطراری در کشمیر هند

در همین حال هزاران سرباز و مامور پلیس در کشمیر هند برای بازکردن جاده ها و جستجو برای یافتن کسانی که از سیل ویران کننده جمعه گذشته در این منطقه جان سالم به در برده اند، ادامه می دهند.

هزاران نفر از ساکنان شهر له، که شهر اصلی منطقه کوهستانی دور افتاده لداخ است خانه های خود را رها کرده و برای فرار از سیل به مناطق مرتفع تر پناه برده اند.

جاری شدن سیل تا کنون موجب مرگ نزدیک به 130 نفر در کشمیر هند شده است.تاريخ : جمعه پانزدهم مرداد ۱۳۸۹ | 3:44 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 Great Ball of Fire


On August 1, 2010, almost the entire Earth-facing side of the sun erupted in a tumult of activity. This image from the Solar Dynamics Observatory of the news-making solar event on August 1 shows the C3-class solar flare (white area on upper left), a solar tsunami (wave-like structure, upper right), multiple filaments of magnetism lifting off the stellar surface, large-scale shaking of the solar corona, radio bursts, a coronal mass ejection and more. 

This multi-wavelength extreme ultraviolet snapshot from the Solar Dynamics Observatory shows the sun's northern hemisphere in mid-eruption. Different colors in the image represent different gas temperatures. Earth's magnetic field is still reverberating from the solar flare impact on August 3, 2010, which sparked aurorae as far south as Wisconsin and Iowa in the United States. Analysts believe a second solar flare is following behind the first flare and could re-energize the fading geomagnetic storm and spark a new round of Northern Lights

NASAتاريخ : دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ | 3:53 | نویسنده : المیرا حبیب اله

تعداد کشته های سیل در پاکستان به 250 نفر رسید

اسلام آباد- وزير اطلاع رساني دولت ايالتي خيبر پختونخواه پاكستان عصر دوشنبه اعلام كرد قربانيان سيل در پاكستان به يكهزار و پانصد تن افزايش يافت.

به گزارش ايرنا، ميان افتخار حسيندر جمع خبرنگاران گفت: سيل ناشي از باران‌هاي موسمي در پاكستان تاكنون هزار پانصد كشته بر جاي گذاشته و تاكنون پانصد هزار نفر خانه‌هاي خود را از دست داده اند.

همچنين همزمان با افزايش تلفات سيل در پاكستان، امداد رسانان براي تامين غذا و دارو براي قربانيان اين فاجعه با مشكلاتي رو به رو هستند.

بسياري از از روستاها و زمين‌هاي كشاورزي طي هفته گذشته ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هشتم مرداد ۱۳۸۹ | 5:7 | نویسنده : المیرا حبیب اله

Sensor

During NASA's ICESCAPE voyage to the Arctic, scientists have been looking at the phytoplankton in the Arctic's Chukchi Sea -- how many, how big and at what depths they are found. But there are other ways of looking at these small life forms. 


"We measure phytoplankton in terms of their pigments and light absorption properties," said Stan Hooker of NASA's Ocean Biology and Biogeochemistry Calibration and Validation Office at Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. Hooker, Joaquin Chaves and Aimee Neeley, also of NASA, measure the color of the water. Anything in the water, plankton or not, can influence that color.

On July 2, a crane maneuvered a small boat halfway down the side of the U.S. Coast Guard Cutter Healy – the platform for the five-week ICESCAPE mission, NASA's first dedicated oceanographic

NASA ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ | 2:3 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 Fractured

This observation from NASA's Mars Reconnaissance Orbiter shows the floor of a large impact crater in the southern highlands, north of the giant Hellas impact basin. Most of the crater floor is dark, with abundant small ripples of wind-blown material. However, a pit in the floor of the crater has exposed light-toned, fractured rock.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه چهارم تیر ۱۳۸۹ | 3:36 | نویسنده : المیرا حبیب اله

افزایش گرد و غبار در هوای تهران

افزایش گرد و غبار معلق در هوا به استان های شمالی ایران رسیده و پزشکان از سالمندان و کودکان خواسته اند تا حد امکان از خانه هایشان خارج نشوند.

این گرد و غبار که روز پنجشنبه ۳ تیر (۲۴ ژوئن) به شدت افزایش یافته بود، علاوه بر هوای شهرهای استان های غربی و مرکزی ایران که در ماه گذشته بارها با این مساله روبه رو بوده اند، به هوای بخش هایی از استان های فارس، گیلان، اردبیل و مازندران هم رسیده است.

حسین باقری، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران در این باره به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "درمانگاه های سیار اتوبوسی در برخی از استان ها و شهرها مانند خوزستان و اهواز برای توزیع ماسک و ارائه خدمات مستقر شده اند."

روز گذشته شدت گرد و غبار به حدی بود که ادارات و بانک های برخی از استان ها از جمله استان کرمانشاه و ایلام تعطیل شد و به دلیل کاهش دید، پروازها در بعضی از فرودگاه ها لغو شد.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 15:37 | نویسنده : المیرا حبیب اله
لکه نفتی خلیج مکزیک گسترش یافت. انفجار ۲۰ آوریل در سکوی نفتی شرکت بریتانیایی "بی پی" ۱۱ کشته برجای گذاشت. این سکو که حدود ۶۸ کیلومتر با ساحل ایالت جنوبی لوئیزیانا فاصله داشت دو روز پس از انفجار غرق شد. 

دریادار تاد آلن، فرمانده گارد ساحلی آمریکا، شنبه (یکم مه) گفت: "نفت زیادی نشت کرده و به طور منطقی به خط ساحلی خواهد رسید. مساله الان این است که در چه محل و چه زمانی."

تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که وسعت آلودگی نفتی سه برابر شده است.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 22:51 | نویسنده : المیرا حبیب اله

 Oil Slick Spreads off Gulf Coast

ماهواره ناسا تصاویری از نشت گسترده نفت در خلیج کوست را در روز 25 آپریل ضبط کرد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 19:8 | نویسنده : المیرا حبیب اله
بیستمین سالگرد پرتاب تلسکوپ هابل آخر همین هفته 

اولین تلسکوپی که توسط ناسا در مدار زمین قرار گرفت و انقلاب بزرگی در زمینه دانش انسان نسبت جهان ایجاد کرد.

Revolutionary Hubble space telescope turns 20ادامه مطلب
  • آموزش الکترونیک
  • رد ریپورتر